خانه / مقالات / خوراکی بودن نمک دریاچه ارومیه ! از واقعیت تا شایعه !

خوراکی بودن نمک دریاچه ارومیه ! از واقعیت تا شایعه !

اخیرا یک مطب در مورد مصرف نمک دریاچه ارومیه به نام دکتر مهدی یوسفی  دکترای تخصصی طب سنتی ایران –  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خبرگزاری تسنیم انتشار پیدا کرده که در مطلب ارسال شده چند شبهه وجود دارد!

شبهات :

  • در منابع مرجع طب سنتی ایران بدترین نوع نمک ، نمک دریایی است .
  • در طب سنتی انواع نمک فقط نقش درمانی دارند و نمی توانند نمک طعام باشند
  • صراحت دربدترین نوع نمک طعام در طب سنتی
  • آلاینده های شیمایی مملو ازترکیبات مضر در نمک دریائی

درمطالب اخیر شبهه های بالا بعنوان عوامل اجتناب از مصرف نمک دریا  یاد شده است.

اکنون با توجه به مطالب ذیل خودتان میتوانید دراین مورد قضاوت نمایید.

۱-منظور از منابع مرجع طب سنتی ایران ، کدام منابع و کتب هستند ، لطفا این منابع را برایمان معرفی کنید تا ما هم در این مورد بیشتر مطالعه نماییم.

از معروف ترین منابع و مراجع علمی طب سنتی ایران که کتاب قانون درطب ابو علی سینا می باشد و اکثر کتب علمی دیگر بر اساس این کتاب نگارش یافته و یا شرح این کتاب می باشند ، مطالبی چند در مورد نمک ذکرمی شود:

۱-نمک چندین نوع است نمک کانی- بلوری و نفطی و هندی ودریایی و کوهی. ازابتدا تا به انتهای مطالب هیچ موردی در مذمت نمک دریا عنوان نشده است و تمامی مطالب صرفا به مقایسه انواع نمک در میزان اثر گذاری آنها و خواصش خلاصه می شود. مزاج تمامی انواع نمک در این متن گرم وخشک است وجالب اینکه تلخ تر آن گرم تر است که به تجربه میدانیم که نمک دریاچه  ارومیه تلخی خاصی دارد.

نمک کانی کمتر لطیف و کمتر گدازنده (حل کننده اخلاط غلیظ بدن) است واین برتری نمک دریا به سنگ نمک می باشد . .نمک که ماده رطوبتی در اوست از هر بورگی (نوعی غذا و در بعضی نسخ نوعی ماده کانی) گدازنده تر و خشکاننده و جمع آورنده و گیرنده تر است.  زیرا در اجزای اندام بیشتر ماندگار است. و ما نیز خوب میدانیم نمک دریاست که مرطوب می باشد.

خواص بسیار زیاد درمانی برای نمک ذکر شده و برخلاف ادعای غیر عملی این شخص درباره  نمک دریا با توجه به مطالب بالا برتری زیادی بر انواع نمک ذکر شده دراول مطلب دارد.

در رد شبهه دوم باید گفت درطب سنتی ایران همه مواد موجود در عالم مزاج بندی شده و کلیات آن بیان شده ، که غذای دوائی و دوای غذایی از جمله ساختارهای اصلی مواد هستند . نمک علاوه بر خاصیت خوراکی خاصیت درمانی نیز دارد و بخش بسیار زیاد این خاصیت درمانی جزء از طریق مصرف بصورت خوراکی میسر نمی شود. پس نمک از طریق مصرف خوراکی و طعام قرار گرفتن خاصیت درمانی نیز ایفا می کند که به این ساختار در طب سنتی ذوخاصیه (هم غذا و هم دوا) گفته می شود.

جواب شبهه سوم در اثنای مطالب بالا ذکر شد.

درجواب شبهه چهارم باید گفت در همه انوع طعام از میوه گرفته تا بقیه خوراکی ها  بدیهی است که باید بهترین  نوع آن در دسترس مصرف قرار گیرند. آلایندگی بخشی از دریا باعث ترک تمامی قسمتهای آن جهت استحصال و استعمال نمک نیست. بعنوان مثال آلودگی شیر و محصولات کشاورزی  در بخشی از یک سرزمین یقینا سبب ترک مصرف آن در دیگر نقاط آن سرزمین نمی شود.

آلودگی بخش جنوبی دریاچه اورمیه ، توسط یک کارخانه شیشه سازی (در مراغه)، که مجوز آنهم غیر قانونی و بدون توجه به استانداردهای محیط زیست صادر شده و به عمد موجب آلایندگی همان بخش از دریاچه شده و مجددا مخالفان استفاده از نمک طبیعی دریاچه ارومیه که خود بعمد مجوز بهره برداری این کارخانه را صادر کرده اند (و با تشکیل اتاق فکر بیشترین حجم مطالب به ظاهر علمی را در بین این همه مطالب مهم مورد توجه مردم و جامعه در فضای در دسترس خود از جمله صدا و سیما و فضای مجازی اختصاص داده اند و می کوشند هر روز با دست آویز قرار دادن اظهارات غیر علمی و بدون سند ، غذای سالم را از دست مردم گرفته و غذاهای ناسالم از جمله نمک شیمیائی را با هزاران دلیل بظاهر علمی جایگزین کنند) که یکی از سه دریاچه مرده جهان می باشد ، با دست آویز قراردادن این آلودگی در صدد جوسازی بر علیه استفاده از این ماده حیاتی میباشند .

کرانه شمال غربی دریاچه ارومیه که محل استحصال بیشترین نمک مصرفی می باشد دارای معادن بزرگ نمک دریایی جهان از جمله انگنه وقالچاقی می باشد که با هیچکدام از آبها و شبکه های آلاینده فاضلاب و ….. ارتباطی ندارد مضافا : هرچه بگندد نمکش میزنند…….

ما جهت رفع این شبهه نیز آنالیز نمک این قسمت از دریاچه را نیز توسط دانشگاه ارومیه و مرکز مطالعات دریاچه ارومیه انجام دادیم که طبق جدول آنالیز زیر ، عاری از هر گونه آلودگی وسرشار از املاح مورد نیاز بدن می باشد.

آنالیز اولیه

در آخر متذکر می گردم ، فریب ظاهر این گوسفندان گرگ صفت را (چه در لباس خودی و غیر خودی) نخورده و با مطالعه دقیق در منابع طبی و روائی در هر موضوعی ، نقشه این دشمنان مردم را که در سایه بی تدبیری و حماقت و بی مسئولیتی کسانی که خود را مسئول نظام کرده اند ، بر آب نموده و با دانش الهی نشات گرفته از منابع مستدل به جنگ بی سوادی مدرن (باور مطالب بظاهر علمی ولی در حقیقت بی سند )بروید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید نمک دریاچه ارومیه شفاء می توانید به وبسایت این شرکت به آدرس UrmiaDuz.com مراجعه کرده یا با کارشناسان این شرکت ۲۲ ۲۲ ۴۳ ۳۳ – ۰۴۴ تماس حاصل نمایید.

موفق باشید.

حتما ببینید

سفید یا قهوه‌ای؛ مساله این است!

رنگ متفاوت پوسته تخم مرغ از رنگدانه های تولیدی مرغ ناشی می شود. رنگدانه اصلی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *