خانه / اخبار / همه را بیمار کردی!

همه را بیمار کردی!

به گزارش خبرنگار صدای اصلاحات سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در صحن مجلس در پاسخ به سوال قاضی پور در خصوص واردات فایبرهای دیالیز در حالی که شرکت های داخلی در حال تولید این فایبرها هستند، گفت: اولا اینها تولید داخل نیست بلکه مونتاژ است که ما آن را به عنوان تولید داخل پذیرفتیم. درثانی حاضر نیستم دو برابر تولید خارجی به اسم حمایت از تولید داخلی پول بدهیم که هم کیفیتش پایین تر است، هم نتوانسته بازار پیدا کند در خارج. وی افزود: کل تولید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار عدد است و نیاز ما ۴ میلیون است. عدد ده میلیون را نمیدانم از کجا آوردند. بازار در کشور ۲۸ درصد دست بخش خصوصی است و بقیه دست ماست؛ بخشنامه ما این است که از تولید داخل استفاده کنیم، اینکه چه مشکلی این تولیدات دارد چون با سلامت مردم در ارتباط است، نمیگویم. ما در دارو و بهداشت تنش نداریم. قاضی زاده هاشمی گفت: امسال شعار حمایت از تولید داخلی است و نباید سوءاستفاده کرد و افرادی منفعت طلب جنس کم کیفیت خود را به قیمت بالا بفروشند. ما برای حمایت از تولید داخل انقلاب کردیم و جوانی و عمر خود را صرف کردیم. ما تولیدی که رهبری فرمود یعنی تکمیل زنجیره تولید از مواد خام تا انتخاب یعنی ارز آوری و ثروت آفرینی را قبول داریم.

 

این ظلم به جیب مردم است

 

وی گفت: در طول پنج سال که از ۲۰ میلیون این صافی ها استفاده کردیم چقدر را از خارج وارد کردیم؟ کمتر از ۵ هزار تا. این اختیار قانونی من است. بنابراین به نظرم میرسد مشکل از آنجایی شروع شده که بخش خصوصی علاقه ندارد تولید داخل را به دو برابر قیمت بخرد. کیفیت این تولیدات داخلی بهتر از تولیدات آمریکا و ژاپن و آلمان نیست و قیمت آن دو برابر است. با این اوصاف شما به ما فشار می آوردید تولید داخل بخر؟ این ظلم به جیب مردم است.

وزیر بهداشت به نام هایی اشاره کرد که در آن قیمت و کیفیت تولید داخلی و تولید خارجی اقلام مربوط به دیالیز مقایسه شده بود و گفت: در این نامه به من گفتند قیمت بهترین نوع خارجی آن هفت دلار است و قیمت ایران ۱۴ دلار که همین تولید داخل با ۶ دلار رفته سوریه. گفته این بیش از قیمت محاسباتی بوده و به همین دلیل ما ده درصد از قیمت کم کردیم. دو هفته بعد از من سوال شده در مجلس. امروز هم در صحن علنی. آنچه هست این وسط پول است. سود اینها ۱۰۰ میلیون در سال است؛ این پول از همین مردم بیچاره به اسم حمایت از تولید داخل است. تفاوت ۲۵ میلیون دلار است؛ با این پول سالانه ۲ تا ۳ هزار ماشین دیالیز می شود وارد کرد.

 

شان مردم ارومیه بیشتر از صحبت های نماینده شان است

 

وزیر بهداشت پس از صحبت های نماینده مردم ارومیه گفت: معلمان ما در گذشته جملاتی از قبیل توانا بود هر که دانا بود و با ادب باش تا بزرگ شوی را به ما می آموختند اما اینجا مجلس است و من به عنوان وزیر این کشور که منتخب شما هستم باید بگویم مردم ارومیه فرهنگ و شأنشان بیشتر از این است که نماینده آنها اینگونه در مجلس صحبت هایی را انجام دهد.

 

من شکایت می کنم

 

وی ادامه داد:  من همینجا از رئیس قوه قضائیه از این آقا که تهمت هایی را روا داشتند و اولین بارشان هم نیست، شکایت میکنم. ایشان یا راست میگوید یا دروغ میگوید که قوه قضائیه به آن رسیدگی میکند.

 

۱۰ تا چشم عمل کنم کلی پول در میارم

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما هم مسلمانیم و متدینیم و حرفی را که باید بگویم این است که ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی اندکی کمتر است اما من اگر می خواستم یک پیوند چشم انجام دهم که کمتر از نیم ساعت هم زمان می برد هر روزه ده ها برابر این حقوق را می توانستم دریافت کنم اما ما برای مردم و کشور و دینمان به این عرصه وارد شده ایم. وی در ادامه گفت: این چه رفتاری است که همه رسانه ها طوری برخورد می کنند که مردم فکر دیگری را دارند.  قاضی زاده هاشمی خطاب به قاضی پور گفت : شما از صافی های ۲۵ میلیون دلاری طرفداری می کنید و این در صورتی است که کیفیت آنها کمتر و قیمت دو برابر آن است و چرا می گویید آنها را خریداری کنید. شما انتظار دارید من جوابتان را هم ندهم؟ شما از من سوال کردید چرا از رهبری هزینه می کنید. آیا شما فکر می کنید رهبری از این نوع تولید داخلی حمایت می کند؟ ایشان در دهان آنهایی می زند که اینگونه بخواهند از تولید ملی حمایت کنند.

 

محجوب: چه کسی هزینه درمان را بر گردن کارگر گذاشت؟

 

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در صحن علنی مجلس در جریان سوال از وزیر بهداشت گفت: دوستان اگر گزارش کمیسیون را مطالعه کرده باشند مربوط به سال ۹۵ است که باید پاسخ دهند اتفاقاتی که به دنبال مطرح نشدن و روشن نشدن ابعاد یک موضوع اتفاق می افتد چه زیان هایی را وارد می کند که در پاسخ می گویند ما قانون را برداشته ایم. اینجا جا دارد  مجلس بشنود که چه چیز بر ما و کارگران رفته است. من با حکم مجلس در سال ۹۱ به اتفاق آقای قاضی پور و ۱۳ نفر دیگر از همکاران در هیات رئیسه و نمایندگان مجلس تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی را انجام دادیم که هزینه بخش درمان در سال ۹۰ و ۹۱ به ترتیب چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. محجوب تصریح کرد: در سال ۹۶ این رقم به ۲۳ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسید و بعضی از هزینه ها هنوز پرداخت نشده و به امسال منتقل خواهد شد و این یعنی به ۳۰ هزار میلیارد خواهد رسید. از مجموع ۵۰ هزار میلیارد که خود یک سوم مطالبه می کند چرا دو سوم آن سهم هزینه درمان است. چه کسی این هزینه ها را بر گردن کارگران گذاشته است و چه کسی با گزارش های نامشخص راجع به پزشک خانواده آنها را قابل نقض کرده است و امروز جای بدهکار و طلبکار عوض شده است و تا به امروز برای سرانه درمان ریالی پرداخت نکردند و راجع به بدهی هایشان حرف نمی زنند.

 

چرا ۵۰۰ درصد افزایش قیمت درمان داشتیم؟

 

محجوب با بیان اینکه من در سوال کردن نمی خواهم رای گیری کنم گفت: من سوال یک جمعیت ۴۰ میلیونی را مطرح می کنم وقتی ۸۰ درصد افزایش درآمد وجود دارد  چرا ۵۰۰ درصد افزایش قیمت درمان اتفاق افتاده است. هم در گزارش حسابداری و هم در گزارش حسابرسی این ارقام آمده است و شما نمی گویید که این هزینه ها از جیب چه کسانی باید پرداخت شود و کسی نمی گوید شما طلب ندارید اما آیا زمانی که هزینه تعریف می کردید با توجه به درآمد و جیب مردم آن را تنظیم کردید؟ علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در پاسخ به اظهارات وزیر بهداشت گفت: پزشکان محترم عادت ندارند مودبانه صحبت کنند، وقتی هم از بی ادبی حرف می زنند یعنی با خودشان مودب باشند. وزیر در اظهاراتش دوبار موضوعات شخصی در مورد من مطرح کرد. من افتخار می کنم در خانه کارگر هستم و خواهم بود. فحاشی فحاشی است. من نه نسبتی به شما دادم نه از عنوانی که جنبه نسبت دادن به شما داشت استفاده کردم. سوالم هم برای سال ۹۷ نیست که بر اساس نسخه ۹۷ جواب می دهید. محجوب با بیان اینکه تامین اجتماعی ۷۰ بیمارستان تحویل گرفته که الان ۱۳۷ بیمارستان دارد، گفت: شما می فرمایید تامین اجتماعی داشت راه خودش را می رفت؛ شما بروید مشروح مذاکرات را در سال ۶۸ ببینید که نمایندگان درباره اداره بهداری چه گفتند. اگر قانون است چرا به خودتان اجازه می دهید پا روی قانون بگذارید؟ ما مگر می گوییم هرچه تامین می کند مطلق حق است؟ به این غرور خاتمه دهید. ما همه در مقابل شما خاضع هستیم چون برای مردم کار می کنید، شما هم در برابر این نمایندگان باید خاضع باشید. حق شماست جواب بدهید ولی به منش شما خرده می گیرم و خواهش می کنم تجدیدنظر کنید این مجلس و دولت تمام می شود ما اعضای این جامعه هستیم و باید با هم کار کنیم. نماینده مردم تهران گفت: در مورد هزینه های درمان در سال ۹۰ هزینه درمان ما کلا ۴ هزار و نهصد میلیارد تومن بوده که منابع ما نیز همین قدر بود. اشکال ما این بوده که چرا حسابرسی دو سال بعد انجام شده ۵۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد هزینه و ، است. در سال ۹۱ منابع درمان ما ۶۴ هزار میلیارد بوده است. در سال ۹۲ هزینه درمان ۷۶ هزار میلیارد بوده که منابع ۷۸ هزار ۱۱۸ هزار میلیارد هزینه ، میلیارد بوده است. سال ۹۳ بوده و منابع ۱۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی کسری داشتیم که از سال ۹۳ است؛ یعنی از وقتی طرح سلامت را اجرا کردید.

 

 این بیماری را شما به ما دادید. این بیماری با شما وارد سیستم ما شد.

 

در ۱۸۳ هزار میلیارد هزینه و ۱۶۲ هزار میلیارد ، سال ۹۴ ۱۹۳ هزار میلیارد هزینه ، منابع بوده است. در سال ۹۵ و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان منابع بوده است. تا این لحظه ۵۰ هزار میلیارد کسری داریم. /صدای اصلاحات

حتما ببینید

سفید یا قهوه‌ای؛ مساله این است!

رنگ متفاوت پوسته تخم مرغ از رنگدانه های تولیدی مرغ ناشی می شود. رنگدانه اصلی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *